Bracia Lwie Serce | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczeniebohaterowieopracowanieżycie i twórczość autoratest   
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Bracia Lwie Serce

Tengil - charakterystyka

Tengil to okrutny jak wąż władca Karmaniki, kraju położonego wysoko wśród szczytów Prastarych Gór, daleko za Rzeką Prastarych Rzek. Był okrutnym tyranem i pustymi oczami patrzył na ludzi, na których wydawał wyroki śmierci.

Nosił czerwony jak krew strój, na hełmie miał także czerwone pióra. Podróżował na złotej szalupie, a także konno na czarnym ogierze przystrojonym w złoto. Nie przemawiał osobiście do zgromadzonych na jego rozkaz mieszkańców, a posługiwał się swym doradcą – Piuke.

Płonął okrucieństwem i żądzą krwi. Jak każdy tyran bał się o swoje życie. Nakazał wysoko w niedostępnych Prastarych Górach w Karmanice wybudować swą niezdobytą twierdzę. Potrzebował do tego wielu niewolników, dlatego zajmował sąsiednie krainy cieszące się dotychczas wolnością. Na wskazującym palcu, który typował mężczyzn zdolnych do katorżniczej pracy, miał diament. Wykorzystywał mieszkańców każąc im ciężko pracować, głodził ich, a także wprowadzał surowe przepisy, za których złamanie groziły dotkliwe kary. Na przykład za opuszczenie domu po zmroku groziła kara śmierci.

Niszczył wszystko, co istniało. Życie ludzkie nic dla niego nie znaczyło. Nie szanował nawet służących mu żołnierzy – po uroczystym przemówieniu wracał do swego zamku. Nie uczestniczył w święcie na swą cześć. Każda zniewaga, jak na przykład ucieczka Orwara, wprawiała go w złość. Za karę podejmował drastyczne kroki. Jego główną bronią był potwór Katla, który wzbudzał we wszystkich przerażenie. Rządził nim za pomocą specjalnego rogu. Wykorzystywał bestię podczas walk z mieszkańcami Nangijali. Stracił władzę i życie po tym, jak Jonatan wytrącił mu z rąk róg.

Tengil jest symbolem każdego tyrana – niewrażliwego na krzywdy innych, przeświadczonego na swoim punkcie i nieliczącego się z nikim i niczym. To okrutny potwór bez serca, który zasłużył na śmierć.On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteœ gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
Astrid Lindgren - biografia
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Tengil - charakterystyka
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytaty

Tagi: